Zastosowanie hulajnóg elektrycznych do diagnostyki stanu chodników jest rozwiązaniem nowatorskim w skali światowej. Do tej pory w Lubece stan nawierzchni dróg mierzył specjalny pojazd pomiarowy, a ścieżki rowerowe oceniane były przy użyciu quada. Żadnego z tych pojazdów nie można było wykorzystać do oceny stanu chodników, ze względu na szerokość chodników, szczególnie na obszarze starego miasta.
Hulajnogi rejestrują stan za pomocą kamery i specjalnych czujników. Dane są lokalizowane za pomocą współrzędnych geograficznych. Wysokiej rozdzielczości obrazy zarejestrowane podczas przejazdów można wykorzystać do oceny stanu, jakości wykorzystanych materiałów i pozostałych elementów dotyczących nawierzchni. Tablice rejestracyjne i twarze są anonimizowane automatycznie.
Hulajnogi musiały otrzymać specjalne zezwolenie, by móc poruszać się po chodnikach. Dzięki użyciu hulajnóg łatwo ocenić wszelkie nierówności i przeszkody, które napotkać mogą także wózki inwalidzkie lub chodziki, uwzględniając potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych.