I Forum Dróg Publicznych

I Forum Dróg Publicznych

Zlecenie przeprowadzenia diagnostyki dróg niekiedy może okazać się problematyczne dla zarządców i właścicieli dróg. Długi czas oczekiwania na przeprowadzenie pomiarów specjalistycznym sprzętem oraz wysokie koszty badania to tylko wybrane trudności, z jakimi muszą się zmagać drogowcy. Podczas I Forum Dróg Publicznych zorganizowanego w dniach 18-19 maja w Jastrzębiej Górze przez redakcje „Magazynu Autostrady”, czasopisma „Mosty” oraz „Drogi Publiczne” mieliśmy przyjemność pokazać od strony praktycznej działanie naszego systemu ASPEN, który przeprowadza w krótkim czasie diagnostykę stanu sieci dowolnych dróg (kołowych, chodników i dla rowerów).

Diagnostyka w 7 dni

ASPEN wykorzystuje do pomiarów aplikację na smartfony z systemem Android, który wystarczy zamontować w zwykłym pojeździe (samochodzie lub hulajnodze elektrycznej). Następnie przetwarza on dane o drganiach i wideo rejestrowane podczas pomiaru, aby w rezultacie stworzyć prostą, szybką, ale przede wszystkim wiarygodną ocenę stanu dróg. Dodatkowo, ASPEN jest w pełni funkcjonalny na różnych rodzajach nawierzchni, takich jak asfalt, beton czy kostka brukowa. Postawiliśmy na studium przypadku i wykonaliśmy nowoczesną diagnostykę w okolicach konferencyjnego hotelu.

Na 2 tygodnie przed wydarzeniem pojechaliśmy do Jastrzębiej Góry i w ciągu jednego dnia wykonaliśmy pomiary okolicznych jezdni, chodników i dróg rowerowych za pomocą systemu ASPEN. Po powrocie do Warszawy system wykonał odpowiednie obliczenia i analizę zebranych danych. Łączny czas, potrzebny na przeprowadzenie diagnostyki wyniósł 7 dni. Wyniki pomiarów przedstawiliśmy podczas prelekcji w systemie do udostępniania informacji drogowych OnKo3, gdzie dane przetworzone przez ASPEN zostały naniesione na mapę, pokazane na zdjęciach i na profilach liniowych. Uczestnicy Forum mogli przekonać się jak działa ASPEN i poznać cały proces diagnostyczny.

Diagnostyka bez specjalistycznego sprzętu

W trakcie wystąpienia pokazaliśmy, że ASPEN to system umożliwiający sprawną analizę nawierzchni w krótkim czasie. Lecz, aby uczestnicy konferencji sami mogli doświadczyć i ocenić jego użyteczność przygotowaliśmy dla nich zabawę w postaci gry terenowej. Zawodnicy w grupach mieli za zadanie wykonać odpowiednie pomiary, a następnie odpowiedzieć na pytania w quizie, zdobywając jak największą liczbę punktów. Jak się okazało, nie było to proste wyzwanie, trzeba było wykazać się szczególnym sprytem i spostrzegawczością. Po więcej szczegółów zachęcamy do lektury artykułu w całości poświęconego grze, który znajdą Państwo tutaj. Uczestnicy bardzo pozytywnie wypowiadali się o naszym systemie, doceniając jego łatwą obsługę i krótki czas pomiaru. ASPEN jest rozwiązaniem dla tych, którzy potrzebują uproszczonej diagnostyki stanu nawierzchni dostępnej do ręki.