XIV Konferencja Naukowo-Techniczna INFRASZYN 2022

Infraszyn 2022, zarządzanie infrastrukturą torową

INFRASZYN to wydarzenie dla zarządców i operatorów infrastruktury torowej i transportu szynowego, której celem jest wymiana doświadczeń i rozwiązań w zakresie planowania i realizacji inwestycji infrastrukturalnych w transporcie szynowym. Tegoroczna edycja organizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej (SITK), odbyła się w dniach 27-29 kwietnia w Zakopanem pod patronatem medialnym Sektora Kolejowego.

INFRATRAM pierwszy raz publicznie

W tym roku mieliśmy przyjemność opowiedzieć liderom branży kolejowej o systemie do zarządzania infrastrukturą torową INFRATRAM, który stworzyliśmy na zamówienie Tramwajów Warszawskich. Nasze rozwiązanie po raz pierwszy zostało zaprezentowane szerszej publiczności, gdzie spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem.

Wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu drogowcom rozwiązań systemowych i wspomaganiu tworzenia programów utrzymaniowych pozwoliło nam opracować unikatową w Polsce, platformę do zdalnego kierowania obszerną, bo ponad 300-kilometrową siecią torową w Warszawie.

Utrzymanie torów w pełnej zdatności

Celem systemu jest usprawnienie procesów decyzyjnych na różnym poziomie zarządzania infrastrukturą torową poprzez szybki dostęp do kompletnych i łatwych do interpretacji danych. Użytkownik za pomocą kilku kliknięć uzyskuje np. informację o bieżącym stanie torowiska czy pobiera dane do zaplanowania inwestycji. W efekcie kierownictwo świadomie podejmuje optymalne decyzje, zyskując narzędzie do minimalizacji ryzyka i do utrzymania zarządzanej infrastruktury w pełnej zdatności. Dedykowana aplikacja mobilna wspiera planowanie i realizację prac w terenie, udostępniając zaktualizowane dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu mistrzowie mogą natychmiast reagować na zdarzenia, delegować zadania i monitorować ich przebieg, bez potrzeby powrotu do biura.

Zarządzanie infrastrukturą w duchu Asset Management

Koncepcja systemu wpisuje się w założenia Asset Management metodyki zarządzania, zgodnie z którą, organizacja dostosowuje procesy i narzędzia, aby uzyskać maksymalny efekt z posiadanych zasobów. INFRATRAM gromadząc, przetwarzając i analizując dane dotyczące infrastruktury, determinuje decyzje strategiczne i operacyjne umiejętnie łącząc wiedzę inżynierską z menadżerskimi.

Więcej informacji na temat realizacji projektu INFRATRAM znajdą Państwo tutaj.