Lübeck ASPEN UTO

diagnostyka stanu chodników za pomocą aplikacji OSIKA

W czerwcu 2020 wykonaliśmy diagnostykę stanu nawierzchni 1200 km chodników w niemieckim, mieście Lubeka (Szlezwik-Holsztyn) z zastosowaniem aplikacji ASPEN. W projekcie wykorzystaliśmy hulajnogi elektryczne rejestrujące podczas przejazdów parametry stanu powierzchni oraz nierówności.

Zastosowanie hulajnóg elektrycznych do diagnostyki stanu chodników jest rozwiązaniem nowatorskim w skali światowej. Do tej pory w Lubece stan nawierzchni dróg mierzył specjalny pojazd pomiarowy, a ścieżki rowerowe oceniane były przy użyciu quada. Żadnego z tych pojazdów nie można było wykorzystać do oceny stanu chodników, ze względu na szerokość chodników, szczególnie na obszarze starego miasta.

Hulajnogi rejestrują stan za pomocą kamery i specjalnych czujników. Dane są lokalizowane za pomocą współrzędnych geograficznych. Wysokiej rozdzielczości obrazy zarejestrowane podczas przejazdów można wykorzystać do oceny stanu, jakości wykorzystanych materiałów i pozostałych elementów dotyczących nawierzchni. Tablice rejestracyjne i twarze są anonimizowane automatycznie.

Hulajnogi musiały otrzymać specjalne zezwolenie, by móc poruszać się po chodnikach. Dzięki użyciu hulajnóg łatwo ocenić wszelkie nierówności i przeszkody, które napotkać mogą także wózki inwalidzkie lub chodziki, uwzględniając potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych.

Wyniki pomiarów zostały udostępnione klientowi i opracowane w formie planu renowacji chodników i ścieżek rowerowych, który wskazał, które obszary wymagają natychmiastowych napraw. Nasze zlecenie jest częścią procesu mającego na celu prognozowanie wydatków na konserwację w mieście na najbliższe lata.

Ukierunkowane utrzymanie chodników i ścieżek rowerowych ma ogromne znaczenie dla rozwoju zrównoważonej mobilności. Oprócz odpowiedniego podejścia do zarządzania wymaga to w szczególności danych na temat stanu infrastruktury.

Artykuły w niemieckiej prasie dostępne są poniżej:

Dowiedz się więcej o projekcie, skontaktuj się z nami!