aktualności

Nowatorskie metody diagnostyki stanu nawierzchni dróg na WebForum 29.10.2020

Nowatorskie metody diagnostyki stanu nawierzchni dróg na WebForum 29.10.2020

Postęp technologiczny obserwujemy od początku naszego życia niemal w każdej jego dziedzinie. Ma on różne oblicza, choć przeważnie wiąże się z udoskonalaniem już istniejących produktów i usług. Po pierwsze funkcjonalność – więcej, szybciej i efektywniej. Po drugie wygląd – kompaktowość, przyjazny interfejs i intuicyjna obsługa. Po trzecie cena – ma być po prostu taniej, aby poszerzało się grono odbiorców.

Wobec tego, czego można oczekiwać od nowatorskiej metody diagnostyki? Czy da się czymś zastąpić kosztowną kampanię diagnostyczną wykorzystującą specjalistyczne pojazdy pomiarowe? Czy diagnostyka stanu nawierzchni, która bezsprzecznie jest źródłem informacji w skutecznym zarządzaniu infrastrukturą drogową, jest dostępna dla każdego zarządcy nawet w najbiedniejszej polskiej gminie?

Od 2018 roku przy współfinansowaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzimy badania nad systemem Aspen. Jest to nasza autorska aplikacja, która przy pomocy zwykłych smartfonów potrafi zbadać stan nawierzchni dróg. Diagnostykę Aspen może przeprowadzać każdy i to przy okazji, nawet jadąc do pracy. Działa w samochodzie osobowym i na hulajnodze elektrycznej, co pozwala na ocenę stanu nie tylko dróg, ale też chodników i ścieżek rowerowych.

W jaki sposób działa Aspen? Jakie dane zbiera, przetwarza a następnie prezentuje? O tym wszystkim opowie ekspert HC Paulina Brzezińska już 29 października o godzinie 14:00. Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji on-line „Zrównoważone i trwałe drogi”, która w tym roku pod nazwą WebForum zastąpi tegoroczną edycję Śląskiego Forum Drogownictwa. 

Pełen program oraz rejestracja na wydarzenie dostępne są poprzez stronę Polskiego Kongresu Drogowego.