Pierwsza linia tramwajowa w Irlandii w kalendarzu HC 2022

W tym roku urzekła nas fotografia z Rostrevor, malowniczego miasteczka portowego w Północnej Irlandii w hrabstwie Down nad zatoką Carlingford Lough. Usytuowane wśród gór obfitujących w naturalne lasy i rzeki, jest od wielu lat odwiedzane przez turystów i członków rodziny królewskiej. Wyjątkowe położenie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej oraz dostęp do morza sprawiły, iż historia Rostrevour obfituje w legendy i historie, w których biorą udział wikingowie, Normanowie, Szkoci i Anglicy.

W 1877 roku wybudowano tu pierwszą linię tramwajową w Irlandii. Firma Warrenpoint and Rostrevor Tramway obsługiwała wąskotorowe, konne linie tramwajowe o rozstawie szyn 914 mm i długości 4,5 km. Gładka powierzchnia szyn w porównaniu do nierównego wówczas bruku pozwalała na uzyskanie większej prędkości niż w autobusach konnych. Podróże tramwajem były zarezerwowane dla tych, którzy chcieli zapłacić za pojedynczy przejazd od 10zł w 3 klasie do 15 zł w klasie 1.

National Library of Ireland on The Commons @ Flickr Commons

To właśnie w tym czasie powstawały pierwsze tramwaje parowe i elektryczne, które na początku XX wieku wyparły tramwaje konne, ograniczone ze względu na siłę pociągową i wytrzymałość zwierząt.

Zdjęcie w kalendarzu przedstawia nabrzeżną część linii tramwajowej w Rostrevor wykonane w ostatnim dziesięcioleciu XIX wieku. Na pierwszym planie widać rowerzystów (pierwsze rowery powstały w latach 60-tych XIX w.) oraz pieszych. A może to pasażerowie czekający na przyjazd tramwaju? Imponujący budynek po lewej stronie to Old Railway Hotel, noszący później nazwy Great Northern Hotel i  Mourne Hotel. Hotel, zniszczony w pożarze, nie dotrwał do czasów współczesnych.

Źródło: GoogleMaps

Dziś Rostrevor jest sypialnią dla emerytów, z pięknymi domami i zadbanymi uliczkami oraz stanowi doskonałą bazę wypadową dla wielbicieli sportów wspinaczkowych, zjazdów rowerami górskimi i spływów kajakowych. Po transporcie szynowym nie zostało śladu. Linia tramwajowa w Rostrevor działała blisko 25 lat, kiedy to w 1915 burza zmyła część torów, Ruch tramwajowy nie został już wznowiony i do dzisiaj nie ma linii tramwajowych w tej części Irlandii. Najbliższy pociąg znajduje się w oddalonym o 15 km Newry.